Wzorem sąsiednich gmin wprowadzimy bezpłatną naukę pływania dla najmłodszych. Będzie się to odbywało w ramach dodatkowych zajęć szkolnych, a dzieci wraz z opiekunem będą dowożone i odbierane bezpośrednio z basenu. W starszych rocznikach zajęcia na basenie zostaną wprowadzone jako jeden z elementów wychowania fizycznego, również pod nadzorem nauczyciela.
Największym kosztem ponoszonym przez rodziców są opłaty za posiłki w przedszkolach miejskich, dlatego zmniejszymy opłaty z tego tytułu do przysłowiowej złotówki. Dodatkowo wydłużymy bezpłatny okres pobytu dzieci w przedszkolach do 8 godzin dziennie, co już przy jednym dziecku pozwoli każdej rodzinie zaoszczędzić ok. 1.5 tysiąca złotych rocznie.
Dzięki środkom zewnętrznym wprowadzimy kompleksowy program zajęć dodatkowych. Dzięki temu, uczniowie szkół wszystkich szczebli, będą mieć bezpłatny dostęp do zajęć poszerzających ich wiedzę oraz rozwijających pasje i zainteresowania. Nauczyciele natomiast, zyskają możliwość uzyskania dodatkowego wynagrodzenia.
Realizację tego programu rozpoczniemy od kompleksowych badań dentystycznych i określenia skali problemy w szkołach. Posiadając takie dane zdecydujemy, czy w każdej szkole powstanie gabinet dentystyczny, czy tańszym rozwiązaniem będzie zaproponowanie rodzicom bonów zdrowotnych uprawniających do leczenia w gabinetach prywatnych.
Wprowadzimy nowy system stypendialny dla najlepszych uczniów w Ostrołęce. Ujednolici on kwoty i zamiast jednorazowego świadczenia, będzie wspierał ich rozwój przez cały rok. Dodatkowo wprowadzimy fundusz studencki, w ramach którego absolwenci naszych szkół średnich będą mogli otrzymać od miasta pożyczkę na sfinansowanie kosztów utrzymania przez cały okres studiów, wypłacaną w formie miesięcznych przelewów na konto.
Przepełnione szkoły i przedszkola są efektem zaniedbań w zakresie rozbudowy bazy lokalowej. Mamy świadomość iż niezbędna jest budowa co najmniej dwóch nowych przedszkoli. Pierwsze z nich powstanie na terenie osiedla Centrum, a drugie – ze żłobkiem – na terenie dawnej komendy Policji przy ul. Kościuszki. W efekcie zmniejszy to problem zmianowości w szkołach podstawowych i dostosuje system edukacji do oczekiwań rodziców.